2013. október 10., csütörtök

Stiftelsen Guts (Berggárden)-Guts Alapítvány-Low Level

A mai napon egy a környéken lévő Alapítványt látogattam meg, aminek a neve GUTS. A Gutsnak három telephelye van a közelben. Az egyik itt Drammenban. Itt egy nagy családi házban vannak ahol 15 szoba van, 15 fő részére és absztinenciát vállaló drogosokat szállásolnak és próbálnak segíteni nekik. Nincs  a szobákban wc és konyha sem, tehát egy kicsit rosszabb, mint a börtönJ.
A másik egy munkaterápiás farm Finnerud-ban, szintén leszokást vállaló drogosoknak. Itt hasonló a szállás, mint Drammen-ban, csak itt 34 főt látnak el több házban, és elfoglaltságot biztosítanak nekik, a természet lágy ölén. A harmadik ház Berggarden-ban van. Itt voltam ma. 
guts

guts















Ez egy kicsit más, mint a többi, ugyanis itt nem feltétel a drogmenteség, ez egy low level ház. Nem lehet nyilvánosan drogozni, nem lehet fegyvert tartani, nem lehet árulni drogot, de mindenki tudja, hogy droghasználók laknak a házban. Ebben az új építésű házban van hat apartman az emeleten. Egyenként 35 nm2 (hálószoba, nappali+konyha, fürdő+wc), azt már mondanom sem kell, hogy egy fő, egy apartman, mert ugye a lakhatás az nem jutalom, hanem alapvető emberi jog. Itt kb. 3 évig lehet maradni. Ez az apartman 6000 koronába (210.000 ft) kerül rezsivel együtt, és a segélyből simán ki lehet fizetni. Még drogra is marad.
A földszinten három krízislakás (emergency flat) van, hírtelen bajba jutottaknak. Ezek csak 30 négyzetméteresek, egy szoba+konyha+fürdőszoba+wc. Maximum1-2 hónapig lehet tartózkodni. Szintén 6000 koronába kerül, de ezt a minisztérium fizeti és ő küldi a rászorulókat is. A földszinten található még egy nappali melegedő (cafe) is, amit15-30 fő látogat naponta, egyszeri élelemért. A drammenivel szemben itt teljesen ingyenes minden szolgáltatás. Van egy orvosi rendelő is, aminek a fő feladata, a kötözés és steril fecskendő biztosítása. Mert ezt a melegedőt is főleg droghasználók látogatják. Úgy tűnik Norvégiában droghasználók a legszorulóbbak a szociális gondoskodás terén.
konyha nappali melegedő

nappali melegedő

nappali melegedő

mlegedő

nővérszoba
























A berggardeni Guts-ot a Szociális Minisztérium (NAV) és a már emlegetett Husbanken támogatja pénzzel. Minden héten egyszer csütörtökönként, tehát ma van ellenőrzés a szobákban. Nagy szerencsémre elkísérhetem őket. Ilyenkor visznek egy listát, és az alapján ellenőrzik, hogy betört-e az ablak, megvan-e a konnektor, stb. A földszinten kezdtünk, az egyik szoba üres volt, azt fotózhattam. A másikban egy új lakó volt, drogra utaló jelek nem voltak. A harmadik lakásban egy fiatal srác lakott elég sok bicikli alkatrésszel közösen, kisebb kupival, és drogozáshoz használatos kellékekkel. De a lista alapján minden ok.

krízis fürdőszoba







krízis konyha

krízis lakás hiányos bútorzat







Az emeleten az első lakás be volt zárva, de pont jött az ott lakó egy fiatal lány, két idősebb baráttal. Akiken látszott, hogy már eléggé megviselte az élet és a drog. A lány még viszonylag jól tartotta magát, a lakás egy kicsit leharcolt volt, drogozásra utaló jelek nem voltak elrejtve, de itt is minden all right. A következő lakásban nem voltak otthon de, elég jó állapot volt a szobában, itt fotózhattam.

hálószoba

konyha

nappali

fürdőszoba








A többi négy lakásban nem voltak otthon szerencsére így laposan volt lehetőségem körülnézni, volt is mit. Olyan volt mintha Trainspottingba lennék. Itt már nem fényképezhettem, pedig szerettem volna. Azon kívül, hogy úgy néztek ki a lakások, mintha robbantottak volna benne (bűz,szemét), mindenhol használt fecskendők, kormos kanalak, vérfröccsenések a falon (fecskendő dugulás miatt), törött bútorok, stb A jelek heroin használatra utaltak. Majdnem mindenhol bicikli alkatrészek és vázak, erővágók. Valószínűleg nem elég a megmaradt segély drogra, mellékes után kell, hogy nézzenek.
Az itt dolgozók azt mondják ezek az emberek már sokszor megpróbáltak talpra állni rehabilitáció segítségével, de nem sikerült. Néha még most is megpróbálják, illetve beszélnek róla, de már nem megy, Néha rendet raknak a szobában, majd megint összerombolják a drog hatásai miatt. A személyzet nem rakathat velük rendet erőszakkal, mert joga van úgy élni, ahogy ő akar. Vendéget fogadhatnak, de nem nagyon van társaságuk. Ennek az intézménynek a célja az, hogy egy emberi körülmények között éljenek, illetve megpróbálják őket abban segíteni, hogy hogyan tudnak saját bérleményt megtartani a későbbiekben. Nem akarják leszoktatni őket, ez irányba különösebb erőfeszítéseket nem is tesznek. A kollégák elmondása szerint, és az alapján is amit én láttam nem sok sikerélményük lesz.
Nagyon örülök, hogy eljöttem ide, mert az eddigi élmények alapján kezdett olyan kép kialakulni bennem, hogy itt csak siker van munka terén. És csak olyan drogosok vannak, akik erősek és segítséggel le tudnak szokni. Azt mondják az FRI szakemberek, hogy sokszor az ilyen mélyen lévő droghasználókon már csak a börtön segít, mert ott ki tud tisztulni és van ideje átgondolni. Szabadulásokkor pedig egyből el kell kezdeni dolgozni velük keményen, hogy ne essenek vissza.
Hogy kolbászból van-e a kerítés? Igen abból van, még annak ellenére is, hogy lehangoló volt a mai látvány. Aki le akar szokni, és elég erős hozzá, az letud. De az  is kap segítséget, jó lakhatási körülményeket, aki már valószínűleg nem fog adót fizetni, és nem fog visszatörleszteni a társadalomnak már semmit.
Kurt Cobain: I hate myself and I want to die


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése