Ez
fontos találkozási pont, sokan itt ebédelnek a dolgozók közül is, és a
munkaprogramba bevont ügyfelek is ide jönnek étkezni. Reggel innen indul a nap,
és délben még visszajönnek ebédelni. Ilyenkor a segítő és segített személyesen
is tud találkozni, sőt a különböző „szinteken” lévő ügyfelek is tudnak
egymásnak segíteni. Hetente kétszer van meleg élelmiszer, a többi napokon sok
fajta hideg ételt szervíroznak.
 |
| aktív ház |
 |
| aktív ház |
 |
| aktív ház |
 |
| konyha |
 |
konyha
Ez a
kávézó egyébként egy közösségi tér is, itt tartanak mindenféle csoportfoglalkozásokat.
Két csoportról beszéltek az egyik a rossz családi háttérrel rendelkező fiataloknak
szól, ez preventív csoport. A másik pedig azoknak a felnőtteknek és idősebb
korosztálynak van, akik börtönviseltek és/vagy drogosok voltak. Arra motiválják
őket, hogy továbbra is tartsák magukat az elhatározásukhoz, persze abban is
segítenek, hogy ezt hogyan, milyen módszerekkel tudják végrehajtani. Ezeken a beszélgetéseken
egymást is erősítik, ez egy AA csoporthoz hasonló.
Tegnap
este a FRI kiléptető házban vacsoráztam az ott élőkkel és egy segítőjükkel.
Finomat főztek, sült-főtt disznóhús. Volt hozzá párolt zöldség és rizs, meg a
húshoz szósz. El is meséltem, hogy én azt hittem, hogy itt halat esznek hallal,
és előre tartottam ettől. Felvilágosítottak, hogy ők igazából csak exportálják
a halat, nem annyira szeretik. Ha már kajánál tartunk ebédre egy tradicionális
norvég étel volt, amit már napok óta emlegettek, hogy csütörtökön, hú de király
lesz. Nem volt ehetetlen de…. Káposzta között megfőtt bárány darabok voltak.
Ezt egy nagy fazékból, bő lével kimerték egy tányérba, utána héjában főtt
krumplit pakoltak mellé, összemixelték, sózták és borsozták, majd pedig sokat
ettek belőle, mert ilyet ritkán ehetnek. Nekem meg eszembe jutott a három
héttel ezelőtt Horvátországban látott, és evett parázson piruló és finom szószokkal
locsolgatott egész birka és malac.
A vacsora után az itt
dolgozó régi kolléga, aki csak ritkán jön mert más munkája van, de hetente
egyszer itt van, meghívott magához este egy sörre, lesz valami koncert is,
kíváncsian várom. Egyébként valamikor ralizott egy Skoda Rapiddal, még Csehszlovákiában
is járt. Azt hiszem Petternek hívják. Gondban vagyok a nevekkel, egyrészt mert
sok új emberrel találkozom, másrészt nem Sanyinak hívják őket.
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése