2013. október 5., szombat

Negyedik nap-Aktív kávézó (Nybyn Aktivitetskafé)

Ez fontos találkozási pont, sokan itt ebédelnek a dolgozók közül is, és a munkaprogramba bevont ügyfelek is ide jönnek étkezni. Reggel innen indul a nap, és délben még visszajönnek ebédelni. Ilyenkor a segítő és segített személyesen is tud találkozni, sőt a különböző „szinteken” lévő ügyfelek is tudnak egymásnak segíteni. Hetente kétszer van meleg élelmiszer, a többi napokon sok fajta hideg ételt szervíroznak.

aktív ház
aktív ház

aktív ház

konyha

konyha

Ez a kávézó egyébként egy közösségi tér is, itt tartanak mindenféle csoportfoglalkozásokat. Két csoportról beszéltek az egyik a rossz családi háttérrel rendelkező fiataloknak szól, ez preventív csoport. A másik pedig azoknak a felnőtteknek és idősebb korosztálynak van, akik börtönviseltek és/vagy drogosok voltak. Arra motiválják őket, hogy továbbra is tartsák magukat az elhatározásukhoz, persze abban is segítenek, hogy ezt hogyan, milyen módszerekkel tudják végrehajtani. Ezeken a beszélgetéseken egymást is erősítik, ez egy AA csoporthoz hasonló.
Tegnap este a FRI kiléptető házban vacsoráztam az ott élőkkel és egy segítőjükkel. Finomat főztek, sült-főtt disznóhús. Volt hozzá párolt zöldség és rizs, meg a húshoz szósz. El is meséltem, hogy én azt hittem, hogy itt halat esznek hallal, és előre tartottam ettől. Felvilágosítottak, hogy ők igazából csak exportálják a halat, nem annyira szeretik. Ha már kajánál tartunk ebédre egy tradicionális norvég étel volt, amit már napok óta emlegettek, hogy csütörtökön, hú de király lesz. Nem volt ehetetlen de…. Káposzta között megfőtt bárány darabok voltak. Ezt egy nagy fazékból, bő lével kimerték egy tányérba, utána héjában főtt krumplit pakoltak mellé, összemixelték, sózták és borsozták, majd pedig sokat ettek belőle, mert ilyet ritkán ehetnek. Nekem meg eszembe jutott a három héttel ezelőtt Horvátországban látott, és evett parázson piruló és finom szószokkal locsolgatott egész birka és malac.
A vacsora után az itt dolgozó régi kolléga, aki csak ritkán jön mert más munkája van, de hetente egyszer itt van, meghívott magához este egy sörre, lesz valami koncert is, kíváncsian várom. Egyébként valamikor ralizott egy Skoda Rapiddal, még Csehszlovákiában is járt. Azt hiszem Petternek hívják. Gondban vagyok a nevekkel, egyrészt mert sok új emberrel találkozom, másrészt nem Sanyinak hívják őket.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése