A mai nap
délelőttjét Gunnar Sveri-vel töltöttem a Husbanken épületében, aki a Husbanken
alkalmazottja. Bemutatta ezt most már nem csak profit orientált állami bankot,
ami azoknak szól, akik lakhatási problémákkal küzdenek. Ebben nincs is semmi
különös, mert minden bank ezért van.
A nagy
különbség, hogy ez a norvég jóléti állam egyik fontos szereplője. Jeligéjük: ”Megfelelő
és biztonságos lakhatást mindenkinek”
1946-ban
világháború után bekövetkező lakáshiány miatt alapították normál bankként, majd
részben megváltoztatták, annak érdekében, hogy a jólétin irodák segítségére és
a sérülékeny csoportok megsegítésére legyen, a lakáspiacon. Lakáshiteleket és
támogatásokat biztosítottak. A szabályok mostanra megváltoztak egy kicsit, új
házakat építenek a rászorulóknak, együttműködnek az önkormányzatokkal, civil
szervezetekkel, és különböző építő cégekkel. Fontosnak tartják a fejlődés fenntartását,
a kutatásokat és tudás megszerzést, és megosztását az együttműködő
partnereikkel, jelentős anyagi támogatással a háttérben. Husbanken
(továbbiakban: HB) próbálja ésszerűen megközelíteni és kiegészíteni a jelenlegi
szabályozatlan lakás és hitel piacot annak érdekében, hogy társadalmi és piaci
célok is teljesüljenek. A HB egy hasznos eszköz a nemzeti lakáspolitika
színterén már 67 éve. Nagyon kedvező hiteleket tud biztosítani, direkt
támogatások helyett, a társadalom sérülékeny csoportjainak segít megtartania
menthető házaikat, lakásfenntartási támogatásokat fizet nekik. Az utóbbi időben
egyre még jobban összpontosít a hátrányos helyzetűekre a lakáspiacon, az építőipar
környezetvédelmi és minőségi fejlesztésére, és a városképre. Mondandóját azzal fejezte be, a hogy
lakhatás nem jutalom, hanem alapvető emberi jog.
Sokat
beszélt általában a hajléktalanságról és a lakáspolitikáról, és annak
szereplőiről Norvégiában.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése