2013. október 8., kedd

Husbanken, The Norwegian State Housing Bank- Norvég Állami Lakhatási Bank

A mai nap délelőttjét Gunnar Sveri-vel töltöttem a Husbanken épületében, aki a Husbanken alkalmazottja. Bemutatta ezt most már nem csak profit orientált állami bankot, ami azoknak szól, akik lakhatási problémákkal küzdenek. Ebben nincs is semmi különös, mert minden bank ezért van.
A nagy különbség, hogy ez a norvég jóléti állam egyik fontos szereplője. Jeligéjük: ”Megfelelő és biztonságos lakhatást mindenkinek”
1946-ban világháború után bekövetkező lakáshiány miatt alapították normál bankként, majd részben megváltoztatták, annak érdekében, hogy a jólétin irodák segítségére és a sérülékeny csoportok megsegítésére legyen, a lakáspiacon. Lakáshiteleket és támogatásokat biztosítottak. A szabályok mostanra megváltoztak egy kicsit, új házakat építenek a rászorulóknak, együttműködnek az önkormányzatokkal, civil szervezetekkel, és különböző építő cégekkel. Fontosnak tartják a fejlődés fenntartását, a kutatásokat és tudás megszerzést, és megosztását az együttműködő partnereikkel, jelentős anyagi támogatással a háttérben. Husbanken (továbbiakban: HB) próbálja ésszerűen megközelíteni és kiegészíteni a jelenlegi szabályozatlan lakás és hitel piacot annak érdekében, hogy társadalmi és piaci célok is teljesüljenek. A HB egy hasznos eszköz a nemzeti lakáspolitika színterén már 67 éve. Nagyon kedvező hiteleket tud biztosítani, direkt támogatások helyett, a társadalom sérülékeny csoportjainak segít megtartania menthető házaikat, lakásfenntartási támogatásokat fizet nekik. Az utóbbi időben egyre még jobban összpontosít a hátrányos helyzetűekre a lakáspiacon, az építőipar környezetvédelmi és minőségi fejlesztésére, és a városképre. Mondandóját azzal fejezte be, a hogy lakhatás nem jutalom, hanem alapvető emberi jog.
Sokat beszélt általában a hajléktalanságról és a lakáspolitikáról, és annak szereplőiről Norvégiában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése