Ma végre eljutottam Oslóba, vonattal 35 perc Drammenból. Kilencre kellett odaérnem a
megadott címre, és oda is találtam. Sajnos egész nap esett az eső, úgyhogy a
betervezett városnézés autóból történt meg. Remélem még talán hétvégén jó idő
lesz, és összejön. Látogatásom legfőbb célja azonban nem a városnézés volt,
hanem az hogy megismerkedjek a KB hajléktalan ellátó intézményeivel. Sajnos a
két naposra tervezett látogatásból egy fél napos lett, gyorsan lezavarva az intézményeket.
Csak az utolsóval sikerült megismerkednem részletesebben. Az „idegenvezetőm”
Pal Reinertsen nem így tervezete, de az egyik betervezett helyszínen valahol
máshol volt épp mindenki, a második helyen - ami egy kicsit hasonló volt a
magyar éjjeli menedékhelyekhez- elfelejtette a vezető, hogy ott kellene lennie. A harmadik helyen minden a megbeszéltek szerint történt, ott
volt az a személy -név szerint Fethawit Hakin-, aki mesélt nekem a Hollendergata 10 szám alatt lévő
speciális ellátásról.
Ez a ház, a Norvégiába menekült kelet-afrikainak nyújt szállást 2011 óta. Az épület, aminek a földszintjén egy profit orientált kávézó működik, 14 főnek nyújt szállást.
Ez a ház, a Norvégiába menekült kelet-afrikainak nyújt szállást 2011 óta. Az épület, aminek a földszintjén egy profit orientált kávézó működik, 14 főnek nyújt szállást.
Az előzményekről annyit sikerült kideríteni, hogy végeztek egy
kutatást az idevándorolt afrikai férfiak körében, amiből kiderült, hogy a KAT
rágás hatásai miatt, komoly beilleszkedési zavaraik vannak. A KAT sem Kelet-Afrikában,
sem Norvégiában nem számít illegális drognak, és mindkét helyen megvásárolható.
Hogy a probléma ne legyen olyan szembetűnő, elhelyezték őket a Hollendergate 10
száma alatt.
A házban 4 fő szociális munkás dolgozik, és próbálja
mindennapokban segíteni a menekült afrikaiaknak. A szociális munka mindennapi
életvezetési problémákban próbál segíteni az itt élőknek Természetesen itt,
ugyanúgy, mint a többi helyen van bérleti díj, amit a NAV utal az intézménynek.
Az elmúlt két évben 2-3 fős fluktuáció volt a házban, egyébként addig maradhatnak
itt, amíg akarnak, nincs időkorlát, még csak újra sem kell kérvényezni az
ellátást, mint a többi helyen. Ugyancsak ebben az épületben működik egy
információs iroda, ahol lakáskeresésben segítenek, szintén bevándorlóknak. Az
emigránsok számára komoly feladat Oslóban megfizethető lakást találni, sőt
egyáltalán találni, ugyanis sokkal többen keresnek albérletet, mint amennyin
kínálnak. A főbérlők pedig nem részesítik előnyben a hátrányos helyzetű
rétegeket.
A hajléktalanokkal foglalkozó intézmények (BYBO) Oslóban 1999-ben kezdték el működésüket. Ma ebben az épületben 4 lakás van nők számára. Főleg prostituáltak és/vagy valamilyen más problémával (drogfüggőség, pszichiátria probléma) is küzdenek még emellett, a lakhatási gondokon túl. 2001-ben nyitották a következőt, hat apartmannal, és jelenleg nyolc helyszínen 60 lakással rendelkeznek. Egy része saját tulajdon, de a nagyobb részét bérlik, amiben segítségükre van a helyi önkormányzat és Husbanken (2008 óta) is. Folyamatos kapcsolatban vannak a helyi szociális irodákkal, akik az ügyfelek nagy részét küldik. Egyébként a Szociális Irodák a védőháló legfontosabb elemei.
Minden szálló Osló területéről fogad hajléktalanokat, kivéve egyet, ahol a kerülettel külön megállapodás és támogatás alapján, csak egy bizonyos területről. Ebben a nyolc intézményben kb. 30-an dolgoznak.
Összességében többet vártam mai naptól, de ez így alakult.
Amúgy meg ettem a Hollendergate kávézójában egy indiai levest, ami finom is
volt, és ingyen is:)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése