![]() |
| FRI |
Akkor
vegyük át ismét az FRI jelentése: Frihet-szabadság,
Respekt-tisztelet és Inkludering-befogadás. Az FRI-ben főleg
börtönből szabadulóknak segítenek a „normális” társadalomba való
visszailleszkedésben. Ezek az emberek általában drogfüggők is. Azt, hogy ehhez
a szociális munka milyen eszközeit használják, megpróbálom az alábbiakban
részletezni. Még mielőtt ezt megtenném, jó ha mindenki tudja, hogy a norvég
hajléktalanságot meghatározó definíció szerint, az is hajléktalan, aki
közeljövőben szabadulni fog.
Először is
teljes összefogásra (nem csak egy pályázat megnyerésének erejéig) van szükség
minden érintett részéről (büntetésvégrehajtás, munkaügyi minisztérium,
igazságügyi minisztérium, önkormányzat, egészségügy, civilek,stb. ) A program
megvalósítása már a börtönben elkezdődik, ahol is az ottani szociális munkás
jelez, hogy nemsokára ki fog szabadulni valaki az FRI illetékességi területére,
tehát a drammeni járásba. Ekkori az FRI
kollégája elmegy börtönbe, felméri a terepet és előkészíti az ügyfelet a ráváró
feladatokra. Elmondja neki, hogy mit kap az FRI-től (lakhatást, munkát, és
kapcsolati tőkét), és mit vár el tőle (absztinenciát, törvénytiszteletet és
szolidaritást mások iránt). Egy jó néhányszor meglátogatják, képeket mutogatna
arról, hogy hova fog kerülni és mit fog tenni. Elmennek érte a börtönhöz és
elhozzák, vagy ide a háromszobás házba, vagy egyből egy a városban lévő
lakásba.
Ide a
szomszédos három szobásba azokat hozzák, akikről úgy gondolják több figyelemre
van szüksége. Itt olyan 3-6 hónapig tartózkodhatnak. Ez alatt szociális munkát
végeznek vele, ez sok mindent magába foglal, amire épp szüksége van ez
egyénnek. Nem is sorolnám fel mindent csak néhányat példának (családi
kapcsolatok erősítése, képzések, egészségügyi segítségek, munka, barátok,
kapcsolatépítés, stb. A sikeres munkának két fontos eleme van, a régi
kapcsolatok hanyagolása és olyan segítők bevonása, akiknek személyes
tapasztalattal rendelkeznek a börtönről, droghasználatról és ezekből való kilépésről.
Azt mondják, hogy a korábbi ügyfél, később jó segítő lehet (természetesen
képzések után), mert más perspektívából látja a problémát. Jelenleg három ilyen
ember dolgozik a csapatban. A szociális munka módszerének egyik alapelve az
összefogáson túl, hogy az egyénnek az erősségeire koncentrálnak a szociális
munka során, nem arra, hogy mire képtelen vagy arra, hogy nincs lába, sokkal
inkább arra, hogy van neki egy lába, és azzal mire képes. Nem tudom miért írtam
ilyen szájbarágós példát, szerintem mindenki érti.
Egyszerre
15-20 fővel foglalkoznak, nekik tudnak munkát is biztosítani, ugyanis jó
kapcsolatuk van az önkormányzattal, aki a városban különböző munkákat biztosít
az FRI ügyfelei számára. Emellett a versenyszférában is megjelennek, ha kis létszámban
is ugyan. Van egy kolléga, akinek csak az a dolga, hogy olyan cégeket hajtson
fel, akik hajlandóak alkalmazni volt bűnözőket. Nemrég alapítottak egy FRI
klubot, aminek már 170 tagja van a volt ügyfelek közül. A tagságért cserében
(ami 50 koronába kerül egy évre) Drammen néhány szolgáltatójánál 30-50 %
engedményt kapnak.
Az
ügyfeleiket folyamatosan ellenőrzik külső és belső lakásokban is, alkohol és
drog gyors tesztet használva. Van, akinek minden reggel a szociális munkások
adják a kezébe a Metadont.
Mi
történik akkor, ha valaki nem tartja be a szabályokat? Egy esélyt még mindenki
kap, azt hiszem ezt már említettem. Szóval kap egy esélyt még, ekkor leülnek,
és újra átbeszélik a lehetőségeket, szabályokat. Egy új speciálisabb és
szigorúbb gondozási szerződést kötnek. Pont így járt az a fiatalember is,
akinek a múlt héten segítettem költözni. Tegnap kábítószert mutatott ki a
gyorsteszt, állítólag valamilyen dizájner drogot használt, egyébként 80%- os
sikere az FRI-nek.
Fontos a
végén megemlítenem, hogy a feladatok ellátásához támogatást kapnak a büntetésvégrehajtástól,
helyi önkormányzattól (nem csak munkalehetőség formájában) és a munkaügyi
hivataltól is, az állami támogatások mellett.
Maradt az
utolsó kérdés. Van-e kolbász a kerítésben? Ennek a projectnek a kerítésében
szerintem sok kolbász van.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése