 |
| friminuttet |
Délelőtt a KB két eddig általam még nem látott szolgáltatásába
jutottam el.
Az első a FRIMINUTTET (szabadidő) volt, ami egy gyermekek
számára fenntartott foglalkoztató, napközi otthon. Ezt a kétszintes családi
házat 2007-ben egy pályázatból indították el. A szolgáltatást olyan általános
iskolás gyerekek igényelhetik, ahol a szülőnek alacsony a jövedelme és
viselkedési, tanulási problémái vannak a gyermekeknek. Sokszor nagy segítség a
szülőnek már csak az is, hogy étkeztetést kapnak a gyerekek. Jelenleg 43
gyereket látnak el hetente, naponta átlagosan 8-9 főt. Egy csoportban maximum
10 fő lehet. Minden gyermek mellé egy segítőt állítanak. Négy főállású
dolgozója van a háznak, és 15 önkéntese. A hétfői csoport 90%-ban bevándorló
szülők gyermekei. Fele-fele arányba kérik a szülők, és az iskola a segítséget.
Általában délután 2 óra körül érkeznek a gyerekek, akikért elmennek a suliba, és
úgy hétig maradhatnak. A
délutánt aktív tevékenységgel folytatják, ez lehet sport vagy műhely munka. A pincében
például van egy kis műhely ahol madáretetőket készítenek, kihelyezik és havonta
ellenőrzik feltöltik. Most tervezik, hogy valamelyiket bekamerázzák, hogy online
követhessék az eseményeket.
Általában egy gyermekes szülők kérnek segítséget, mert alacsony jövedelemmel rendelkeznek. Tizenöt család van jelenleg várólistán,
akiket sajnos nem tudnak már fogadni, mert nincs rá kapacitásuk. De a vezető
szerint három ilyen házra legalább szükség lenne Drammenben. Sajnos nem nagyon
tudnak rá pénzt, és elég önkéntest találni. Néhány magánszemély, egy kis
önkormányzati és a KB anyagai támogatásából működik nehézkesen a ház.
Felmerül bennem a kérdés, hogy az az állam, aki ilyen sokat
költ hajléktalan ellátásra, kábítószer függő emberek lakhatási problémáinak
megoldására, az vajon miért nem áldoz a jövő nemzedékére, a gyerekekre és az
őket felnevelő szülőkre, családokra. Nekik is tudniuk kell, hogy egy nemzet
jövője bennük van.
Megkérdeztem Anders koordinátoromat is erről, és igazából nem
tudott választ adni pontosan. Annyit mondott, hogy egyet ért velem, de az
önkormányzatokkal nehéz egyezkedni, mert beleszól a politika is a szakmába, és
nem oda mennek el a pénzek, ahol leginkább szükség lenne rá. Olyanok döntenek
szerinte a támogatásokról, akiknek nincs hozzáértése, és a szakembereket, akik
nap, mint nap találkoznak a problémával, nem veszik figyelembe. Végre találtam
valami hasonlóságot Magyarország és Norvégia között. De miért csak kolbásztalan
kerítésben hasonlítunk?
 |
| konyha |
 |
| műhely |
Délután tettem még egy
látogatást a KB adományboltjába a GJENBRUKETT (újrahasznosítás), ami ugyanazon
az elven működik mint mindenhol máskor. Ugyanúgy, mint a Menedékház Mozaik
Adományboltja. Annyi a különbség, hogy ez nagyobb, és bútorokat, bicikliket és
téli sporteszközöket is árulnak. Az épületet bérlik. Van egy boltvezető és egy alkalmazott,
aki a börtönprojektbe bevont ügyfél. Havonta átlagosan 10.000 koronát (350.000 ft) árulnak
össze, ez nagyjából el is megy bérleti díjra, rezsire.
 |
| bútor |
 |
| 28000 forintos tükör |
 |
| mütyür |
 |
| újrhasznosítás |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése