2013. október 17., csütörtök

Kirkens Bymisjon FRIMINUTTET és GJENBRUKET

friminuttet

Délelőtt a KB két eddig általam még nem látott szolgáltatásába jutottam el.
Az első a FRIMINUTTET (szabadidő) volt, ami egy gyermekek számára fenntartott foglalkoztató, napközi otthon. Ezt a kétszintes családi házat 2007-ben egy pályázatból indították el. A szolgáltatást olyan általános iskolás gyerekek igényelhetik, ahol a szülőnek alacsony a jövedelme és viselkedési, tanulási problémái vannak a gyermekeknek. Sokszor nagy segítség a szülőnek már csak az is, hogy étkeztetést kapnak a gyerekek. Jelenleg 43 gyereket látnak el hetente, naponta átlagosan 8-9 főt. Egy csoportban maximum 10 fő lehet. Minden gyermek mellé egy segítőt állítanak. Négy főállású dolgozója van a háznak, és 15 önkéntese. A hétfői csoport 90%-ban bevándorló szülők gyermekei. Fele-fele arányba kérik a szülők, és az iskola a segítséget. Általában délután 2 óra körül érkeznek a gyerekek, akikért elmennek a suliba, és úgy hétig maradhatnak. A délutánt aktív tevékenységgel folytatják, ez lehet sport vagy műhely munka. A pincében például van egy kis műhely ahol madáretetőket készítenek, kihelyezik és havonta ellenőrzik feltöltik. Most tervezik, hogy valamelyiket bekamerázzák, hogy online követhessék az eseményeket.
Általában egy gyermekes szülők kérnek segítséget, mert alacsony jövedelemmel rendelkeznek. Tizenöt család van jelenleg várólistán, akiket sajnos nem tudnak már fogadni, mert nincs rá kapacitásuk. De a vezető szerint három ilyen házra legalább szükség lenne Drammenben. Sajnos nem nagyon tudnak rá pénzt, és elég önkéntest találni. Néhány magánszemély, egy kis önkormányzati és a KB anyagai támogatásából működik nehézkesen a ház.
Felmerül bennem a kérdés, hogy az az állam, aki ilyen sokat költ hajléktalan ellátásra, kábítószer függő emberek lakhatási problémáinak megoldására, az vajon miért nem áldoz a jövő nemzedékére, a gyerekekre és az őket felnevelő szülőkre, családokra. Nekik is tudniuk kell, hogy egy nemzet jövője bennük van.
Megkérdeztem Anders koordinátoromat is erről, és igazából nem tudott választ adni pontosan. Annyit mondott, hogy egyet ért velem, de az önkormányzatokkal nehéz egyezkedni, mert beleszól a politika is a szakmába, és nem oda mennek el a pénzek, ahol leginkább szükség lenne rá. Olyanok döntenek szerinte a támogatásokról, akiknek nincs hozzáértése, és a szakembereket, akik nap, mint nap találkoznak a problémával, nem veszik figyelembe. Végre találtam valami hasonlóságot Magyarország és Norvégia között. De miért csak kolbásztalan kerítésben hasonlítunk?


konyha

műhely













Délután tettem még egy látogatást a KB adományboltjába a GJENBRUKETT (újrahasznosítás), ami ugyanazon az elven működik mint mindenhol máskor. Ugyanúgy, mint a Menedékház Mozaik Adományboltja. Annyi a különbség, hogy ez nagyobb, és bútorokat, bicikliket és téli sporteszközöket is árulnak. Az épületet bérlik. Van egy boltvezető és egy alkalmazott, aki a börtönprojektbe bevont ügyfél. Havonta átlagosan 10.000 koronát (350.000 ft) árulnak össze, ez nagyjából el is megy bérleti díjra, rezsire.

bútor



28000 forintos tükör

mütyür

újrhasznosítás


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése