A hely
ahol elszállásoltak a Church City Mission, norvégul KIRKENS BYJMISJON
központja. Logójukon nagy betűkkel szerepel az UTVIKLING felirat, ami
fejlődést, haladást jelent. A szervezet főleg frissen börtönből szabadultakkal
és drogfüggőkkel foglakozik, ez a kettő legtöbbször együtt fordul elő.
Van néhány
kiléptető házuk itt a környéken, ahol azokat börtönből szabadultakat
szállásolják el, akik változtatni akarnak az életükön Ezeket a házakat FRI-nek
hívják, ami annyit jelent, hogy Frihen-szabadság,
Respekt-tisztelet és Inkludering- befogadás. Ehhez a
munkához való hozzáállásukat is ezzel a három szóval fejezik ki a
legrövidebben.
Kb. 3-4 hónapig
maradhatnak, ha indokolt, akkor ez hosszabbítható. Természetesen rövidíthető
is, ha nem működik együtt, és nem tesz meg mindent a kitűzött cél érdekében. Az
egyik itt dolgozó kolléga kihangsúlyozta, hogy második esély mindig jár
számukra. A szomszéd ház egy ilyen lakó egység három szobával az emeleten, a
földszinten konyhával, nappalival és kandallóval. Ebben a házban hárman laknak.
 |
| FRI,kiléptető ház |
 |
| FRI |
 |
| nappali |
 |
| konyha |
 |
| nappali |
 |
| Éppen üres lakószoba |
 |
Éppen üres lakószoba
|
 |
Feljárat az emeletre
|
Napközben
egy főállású munkatárs segít késő estig, minden éjjel pedig egy önkéntes ott
tölti az éjszakát a házban. Kiemelték, hogy fontos náluk, hogy a segítőknek
(legyen az önkéntes, vagy akár főállású) személyes tapasztalata legyen az adott
témában, tehát vagy volt drogfüggők, vagy ex-börtönlakók. Sokszor úgy segítenek
a „normális” életbe visszatért szerfogyasztóknak, hogy alkalmazzák őket
önkéntesként ezzel is lefoglalva és erősítve őket elhatározásuk tartós megtartásához.
A mai
napon délután egy volt ügyfél, aki szintén élvezte a múltban büntetés
végrehajtás vendégszeretetét, mutatta meg a várost. Körutunkat kerékpárral
tettük meg. Elmesélte, hogy ő jelenleg önkéntes a szervezetnél és emellett van
egy 30%-os (itt ezt így mondják) állása valahol. Mint kiderült van egy
barátnője, és sikerült vásárolnia egy lakást is, ugyan hitelből, de a
sajátjának tekinti. Estefelé feljött az irodába, ami az én szállásom és
megkérdezte nincs-e kedvem kimenni vele a bevásárló centrumba, mert levisz egy
volt ügyfelet, aki most költözött ki egy bérelt lakásba a szomszédos kiléptető
házból. A fiatalembernek, aki szintén börtönből szabadult a közelmúltban
vettünk néhány kábelt, hosszabbítót, stb. Útközben beszélgettünk és kiderült,
hogy hat hónapot töltött a kilépető házban, talált munkát, most pedig sikerült
10.000 koronáért (350.000 huf) bérelnie egy lakást a centrumban, ami kb. 60-70
négyzetméteres, teraszos. Mint kiderült nem a legjobb állása van frissen
kiköltözőnek, de arra elegendő, hogy saját lábra álljon. Az önkéntes kolléga
megerősített abban, hogy aki Norvégiában változtatni akar a helyzetén, az kis
segítséggel képes erre. Azért van Ő is itt, mint Önkéntes, hogy elmondja, hogy
ha én meg tudtam tenni, te is képes vagy rá. Természetesen a hangsúly azon van,
hogy akarni kell. Felsoroltak miatt azért úgy tűnik, hogy csak tartalmaz
nyomokban kolbászt a norvég kerítés. Azért fontos megemlíteni azt a koránt sem
elhanyagolandó tényt, hogy gondos előkészületei voltak sikernek, ami már a
börtönben elkezdődött, és segítés folytatódik a saját albérletbe költözés után
is. A börtönben is Bymisjon szakemberei járnak ki rendszeresen látogatni azt az
ügyfelet, akit majd szabadulás után bevonnak a programba. Ezzel a módszerrel
2006 óta foglakoznak.
Egyébként kevesebb, mint
30 % a visszaesők aránya Norvégiában, pedig a börtönök luxuskörülményeket
biztosítanak a fogvatartottaknak. A börtönbe kerülők „csak” a szabadságukat
veszítik el, saját szobájuk van, a konyhán és vizes blokkokon kell osztozniuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése