Mai
napon meglátogattam egy helyet, amit nálunk nappali melegedőnek hívnak. A
nappali melegedőt leginkább egy hangulatos kis kávézónak tűnt. Kívül-belül
igényes volt.
 |
| melegedő |
 |
| melegedő |
 |
| iráni bevándorló között |
 |
| melegedő |
 |
| konyha |
 |
| a főnök Rolf kutyája |
 |
dohányzásra kijelölt hely
|
 |
nappali melegedő
|
Itt a
legelesettebbeket látják hét mindennapján meleg étellel és itallal is akár.
Késő délelőtt nyit háromig, majd hattól nyolcig van nyitva. Két főállású és két
önkéntes dolgozik egy időben. Két idősebb önkéntes hölgy szolgálta ki a
betérőket, két főállású az iroda, mosoda környékén foglalatoskodott. A
szolgáltatás nem teljesen ingyenes szimbolikus összeget kell érte fizetni. Az
étel 15 koronába kerül, a kávé és víz pedig 3 koronába. Ha valakinek nincs
miből kifizetni, vagy nem akarja négy alkalommal kaphat ingyen. Itt is, mint
Magyarországon lehetőség van mosni és megszárítani a ruhát, lehet fürdeni is. Osztanak
ruhát is, amit adományokból fedeznek. Ezek teljesen ingyenes szolgáltatások.
Itt lehet felvenni a helyi Fedélnélküli újságot, ami jelenleg 50 koronába kerül,
és 100-ért lehet továbbértékesíteni. Ennek az ára most emelkedett 25/50-ről. A
terjesztők itt is arcképes kitűzőt viselnek. Három fontos szabályt kell
betartani a melegedőben. Az első, hogy nem lehet bűncselekményt elkövetni
(verekedés, lopás, stb). A második, hogy nem lehet drogelosztó csomópont. A
harmadik pedig mindenkivel türelmesnek és kedvesnek kell lenni.
Az itt
dolgozó kollégák szerint (akik szerintem az enyhe kiégés jeleit mutatták) az
utóbbi időben látványosan megnőtt a román bevándorlók száma, akiket az utcán
kéregetnek és melegedőnek is gondot jelentenek, ugyanis az 50-55 fős (60000
lakosra) eddigi látogatói számot a duplájára duzzasztották. Volt hogy norvég
állampolgár be sem fért, mert románokkal volt tele a hely. A probléma
megoldására azt találták ki, hogy egyszerre csak öt román állampolgárt engedtek
be, hogy norvég-román egyensúly megmaradjon. A helyi rendőrség is észlelte a
nagyszámú román bevándorlókkal járó gondokat, és elkezdte regisztrálni őket,
aminek a hatására a fiatalabb korosztály el is tűnt Drammenből, mert kiderült,
hogy a nagyrészüket valahol Norvégiában, Svédországban, Dániában körözik már.
Egyébként egész Norvégiában érezhető a nagyszámú Kelet- Európai bevándorlók
miatti feszültség, ez egy új probléma számunkra, még nem nagyon tudják, hogyan
kezeljék.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése