2013. október 4., péntek

Harmadik nap-Nappali melegedő (Motestedet)

Mai napon meglátogattam egy helyet, amit nálunk nappali melegedőnek hívnak. A nappali melegedőt leginkább egy hangulatos kis kávézónak tűnt. Kívül-belül igényes volt.
melegedő

melegedő


iráni bevándorló között 

melegedő

konyha

a főnök Rolf kutyája

dohányzásra kijelölt hely



nappali melegedő




















Itt a legelesettebbeket látják hét mindennapján meleg étellel és itallal is akár. Késő délelőtt nyit háromig, majd hattól nyolcig van nyitva. Két főállású és két önkéntes dolgozik egy időben. Két idősebb önkéntes hölgy szolgálta ki a betérőket, két főállású az iroda, mosoda környékén foglalatoskodott. A szolgáltatás nem teljesen ingyenes szimbolikus összeget kell érte fizetni. Az étel 15 koronába kerül, a kávé és víz pedig 3 koronába. Ha valakinek nincs miből kifizetni, vagy nem akarja négy alkalommal kaphat ingyen. Itt is, mint Magyarországon lehetőség van mosni és megszárítani a ruhát, lehet fürdeni is. Osztanak ruhát is, amit adományokból fedeznek. Ezek teljesen ingyenes szolgáltatások. Itt lehet felvenni a helyi Fedélnélküli újságot, ami jelenleg 50 koronába kerül, és 100-ért lehet továbbértékesíteni. Ennek az ára most emelkedett 25/50-ről. A terjesztők itt is arcképes kitűzőt viselnek. Három fontos szabályt kell betartani a melegedőben. Az első, hogy nem lehet bűncselekményt elkövetni (verekedés, lopás, stb). A második, hogy nem lehet drogelosztó csomópont. A harmadik pedig mindenkivel türelmesnek és kedvesnek kell lenni.
Az itt dolgozó kollégák szerint (akik szerintem az enyhe kiégés jeleit mutatták) az utóbbi időben látványosan megnőtt a román bevándorlók száma, akiket az utcán kéregetnek és melegedőnek is gondot jelentenek, ugyanis az 50-55 fős (60000 lakosra) eddigi látogatói számot a duplájára duzzasztották. Volt hogy norvég állampolgár be sem fért, mert románokkal volt tele a hely. A probléma megoldására azt találták ki, hogy egyszerre csak öt román állampolgárt engedtek be, hogy norvég-román egyensúly megmaradjon. A helyi rendőrség is észlelte a nagyszámú román bevándorlókkal járó gondokat, és elkezdte regisztrálni őket, aminek a hatására a fiatalabb korosztály el is tűnt Drammenből, mert kiderült, hogy a nagyrészüket valahol Norvégiában, Svédországban, Dániában körözik már. Egyébként egész Norvégiában érezhető a nagyszámú Kelet- Európai bevándorlók miatti feszültség, ez egy új probléma számunkra, még nem nagyon tudják, hogyan kezeljék.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése