Tisztelt Főpolgármesteri Hivatal Építési Hatósági Főosztály!
A Menedékház Alapítvány arra kéri Önöket, hogy ne alkossák meg a rendeletet.
Kérjük, hogy idejüket, energiájukat arra használják, hogy megoldják, de legalább mérsékeljék a hajléktalanságot és szegénységet, partnerségben a szociális szakmával. A hajléktalanság szociális probléma, ezért a megoldást nem a probléma szőnyeg alá söprésével és rendészeti eszközök használatával érhetik el. Keressék a megoldást egy átfogó lakáspolitikában (szociális bérlakások számának növelésével, a lakástámogatások összegének emelésével és kiterjesztésével), a hajléktalan ellátó rendszer átalakításában és munkahelyteremtésben.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a hajléktalanok számának mérsékléséhez, a "hajléktalan kérdés" megoldásához nem elég a jelenlegi "tűzoltó" jelleggel működő hajléktalan ellátó rendszer bővítése. Azt is tapasztalatból tudjuk, hogy a szabálysértési törvény életvitelszerű közterületen való tartózkodást szabályozni szándékozó rendelete nem egy viselkedésformára irányul, hanem a hajléktalanság látványa ellen, ezáltal a hajléktalan emberek ellen.
Rendkívül aggályosnak tartjuk, hogy nincs terv arra, hogy a rendelet elfogadása után a kijelölt közterületekről kitiltott 2500-3000 hajléktalan emberrel mi a tervük, különösen azért, mert az elfogadott rendelet egy másik paragrafusa, a külterületeken való bódéépítést kívánja szabályozni, azaz megtiltani.
Tudomásunk szerint sem a jelenleg 110%-os kihasználtsággal működő ellátórendszer, sem a 138%-os (2011) túltöltöttséggel működő büntetés végrehajtás nem áll készen arra, hogy befogadja a hajléktalanokat. Jelen levelünkben nem térnénk ki a hajléktalanság kriminalizációja miatt várható élettani és társadalmi hatásokra, és a tömegszállásokon végzett szociális munka sikertelenségének okaira.
Tájékoztatjuk, tehát a Főpolgármesteri Hivatal Építési Hatósági Főosztályát, hogy szakmai-etikai értékeinket megtartva, nem támogatjuk semmilyen formában a rendelet-tervezetet, és kérjük Önöket, hogy hajléktalanság megoldására és enyhítésre irányuló szakmai ügyekben kérjék ki a véleményünket, ne pedig hajléktalanmentes területek kijelölésében, és a rendelet szentesítésében.
Tisztelettel:
Menedékház Alapítvány
Kérjük, hogy idejüket, energiájukat arra használják, hogy megoldják, de legalább mérsékeljék a hajléktalanságot és szegénységet, partnerségben a szociális szakmával. A hajléktalanság szociális probléma, ezért a megoldást nem a probléma szőnyeg alá söprésével és rendészeti eszközök használatával érhetik el. Keressék a megoldást egy átfogó lakáspolitikában (szociális bérlakások számának növelésével, a lakástámogatások összegének emelésével és kiterjesztésével), a hajléktalan ellátó rendszer átalakításában és munkahelyteremtésben.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a hajléktalanok számának mérsékléséhez, a "hajléktalan kérdés" megoldásához nem elég a jelenlegi "tűzoltó" jelleggel működő hajléktalan ellátó rendszer bővítése. Azt is tapasztalatból tudjuk, hogy a szabálysértési törvény életvitelszerű közterületen való tartózkodást szabályozni szándékozó rendelete nem egy viselkedésformára irányul, hanem a hajléktalanság látványa ellen, ezáltal a hajléktalan emberek ellen.
Rendkívül aggályosnak tartjuk, hogy nincs terv arra, hogy a rendelet elfogadása után a kijelölt közterületekről kitiltott 2500-3000 hajléktalan emberrel mi a tervük, különösen azért, mert az elfogadott rendelet egy másik paragrafusa, a külterületeken való bódéépítést kívánja szabályozni, azaz megtiltani.
Tudomásunk szerint sem a jelenleg 110%-os kihasználtsággal működő ellátórendszer, sem a 138%-os (2011) túltöltöttséggel működő büntetés végrehajtás nem áll készen arra, hogy befogadja a hajléktalanokat. Jelen levelünkben nem térnénk ki a hajléktalanság kriminalizációja miatt várható élettani és társadalmi hatásokra, és a tömegszállásokon végzett szociális munka sikertelenségének okaira.
Tájékoztatjuk, tehát a Főpolgármesteri Hivatal Építési Hatósági Főosztályát, hogy szakmai-etikai értékeinket megtartva, nem támogatjuk semmilyen formában a rendelet-tervezetet, és kérjük Önöket, hogy hajléktalanság megoldására és enyhítésre irányuló szakmai ügyekben kérjék ki a véleményünket, ne pedig hajléktalanmentes területek kijelölésében, és a rendelet szentesítésében.
Tisztelettel:
Menedékház Alapítvány
Nagy Zoltán
2013.10.22-én a következő tárgyú levéllel
keresett meg minket a Hivatal.
Tárgy: Rendelet véleményezése - közterületek
kijelölése, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás
jogellenesnek minősül
Tisztelt Címzettek!
“Az Alaptörvény
negyedik módosításával összefüggésben módosításra került………..
…Kérem, hogy a rendelet-tervezetet
áttekinteni, és véleményéről legkésőbb
2013. október 30. napjáig tájékoztatni szíveskedjen. A Fővárosi
Közgyűlés hivatkozott törvényi felhatalmazás alapján a kerületi
önkormányzatok és egyes civil szervezetek véleményének kikérésével
előreláthatóan a soron következő, 2013. novemberi ülésén alkotja meg a
rendeletet….”
1.
melléklet ……./2013. (………) Főv. Kgy. rendelethez
Budapest főváros
közigazgatási területén lévő közterületek kijelölt részei:
1.
a világörökségről szóló törvény szerinti világörökségi
területnek minősülő közterületek teljes területe;
2.
a közösségi közlekedési eszköz igénybevételének céljából
létesített vagy erre kijelölt tömegközlekedési megálló, állomás, légi- és
hajókikötő, reptéri és hajóállomás, valamint a megállóhelyeknél létesített
utasváróhely, továbbá az azok jogszabály szerint meghatározott területi
határától számított 50 méteres távolságon belüli terület;
3.
aluljárók közül az alábbiak:
Ajtósi Dürer sor, Astoria, Blaha
Lujza tér tér, Bocskai út – Fehérvári út, Boráros tér, Deák Ferenc tér, Déli
pályaudvar, Ecseri út, Ferenc körút – Üllői út, Ferenciek tere, Flórián tér,
Goldmann György tér, Határ út, Kálvin tér, Keleti pályudvar, Lehel út – Róbert
Károly körút, Margit híd (budai hídfő), Móricz Zsigmond körtér, Nagyvárad tér,
Népliget, Nyugati tér, Örs vezér tere, Pöttyös utca, Szentlélek tér, Váci út –
Csanádi utca, Váci út – Dózsa György út, Váci út – Ipoly utca, Váci út – Róbert
Károly körút, Váci út – Victor Hugo utca,
továbbá az ezek
bejáratától számított 50 méteres távolságon belüli terület;
4.
a játszóterek, valamint az azok külső határvonalától számított
200 méteres távolságon belüli terület;
5.
a köztemetők teljes területe, valamint az ezek külső
határvonalától számított 50 méteres távolságon belüli terület;
6.
a gyermekjóléti,
gyermekvédelmi, köznevelési, felsőoktatási intézmény elhelyezését szolgáló
ingatlan külső határvonalától számított 200 méteres távolságon belüli terület;
7.
a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás
rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjairól és az üzemképtelen
járművek tárolásának szabályozásáról szóló fővárosi közgyűlési rendelet szerinti védett és kiemelten védett
területek a Népliget kivételével;
8.
a hidak, felüljárók, és az ezek megközelítésére szolgáló
lépcsők;
9.
a
Fővárosi Önkormányzat kezelésében lévő főútvonalak, közutak és közterületek
kijelöléséről szóló kormányrendelet szerinti fővárosi kezelésű főútvonalak és
az ezek külső széleitől mért 50 méteres távolságon belüli terület;
10.
valamennyi
burkolt járda;
11.
a …..
kerületi önkormányzat tulajdonában álló közterület tekintetében a ……………;
12.
a ….. kerületi önkormányzat
tulajdonában álló közterület tekintetében a ……………;
Nem régen hallottam, majd lettem figyelmes Orbán Viktor egy kijelentésére. Utánanéztem az interneten és meg is találtam:
VálaszTörlésA cikk 2013.10.11.–én jelent meg a köv. fejléccel:
„A munka és az imádság együttes megtagadását nevezte meg Európa meggyengülésének okaként Orbán Viktor miniszterelnök a Demokratikus Centrumpártok Internacionáléja (CDI) - ma is használt korábbi nevén Kereszténydemokrata Internacionálé - pénteki budapesti konferenciáján.”
/ http://www.vg.hu/kozelet/politika/orban-a-munka-es-az-imadsag-megtagadasa-europa-gyengesegenek-oka-413664/
Éhgyomorra nagyon szimpatikus, hogy ilyet ki mer mondani egy állami vezető. Keresztény szemmel csak felnézni lehet egy ilyen vezetőre.
Zoli, ahogy olvastam a blogod, láttam, hogy a hajléktalanság további nyomorgattatásáról van szó. Itt most megállék(. Node nem Petőfivel a Tiszánál, hanem) a fentieket továbbgöngyölítve, gondolatban. Van egy combos miniszterelnökünk, aki jó keresztény módjára parittyaköveket dobál, mögötte pedig bebörtönzi a hajléktalanokat? Két ellentétes pólusú dolgot nem tudok egybeszerkeszteni. Nem is az én feladatom.
A minap Ezékiel (22:29-30) könyvéből olvastam a következő sorokat:
29Az ország népe szívtelenül zsarol, és lelketlenül rabol, a nyomorultat és a szegényt elnyomják, a jövevényt pedig törvénytelenül zsarolják. 30Kerestem köztük valakit, aki építené a falat, és odaállana a résre színem elé az országért, hogy ne pusztítsam el, de nem találtam.
A jövevények törvénytelen zsarolása megütötte a fülemet. Ezt érzem ugyanis, amikor arról beszélünk, hogy valakit azért börtönöznénk be, mert nincs hol laknia.
Remélem, keményen megy a munka és összekulcsolva maradnak a kezek, nehogy jöjjön egy új „babiloni fogság”.
Barátod és kollégád, Mózes.