2013. október 24., csütörtök

Nyílt válasz a Főpolgármesteri Hivatal Építési Hatósági Főosztályának

Tisztelt Főpolgármesteri Hivatal Építési Hatósági Főosztály!
A Menedékház Alapítvány arra kéri Önöket, hogy ne alkossák meg a rendeletet.
Kérjük, hogy idejüket, energiájukat arra használják, hogy megoldják, de legalább mérsékeljék a hajléktalanságot és szegénységet, partnerségben a szociális szakmával. A hajléktalanság szociális probléma, ezért a megoldást nem a probléma szőnyeg alá söprésével és rendészeti eszközök használatával érhetik el. Keressék a megoldást egy átfogó lakáspolitikában (szociális bérlakások számának növelésével, a lakástámogatások összegének emelésével és kiterjesztésével), a hajléktalan ellátó rendszer átalakításában és munkahelyteremtésben.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a hajléktalanok számának mérsékléséhez, a "hajléktalan kérdés" megoldásához nem elég a jelenlegi "tűzoltó" jelleggel működő hajléktalan ellátó rendszer bővítése. Azt is tapasztalatból tudjuk, hogy a szabálysértési törvény életvitelszerű közterületen való tartózkodást szabályozni szándékozó rendelete nem egy viselkedésformára irányul, hanem a hajléktalanság látványa ellen, ezáltal a hajléktalan emberek ellen.
Rendkívül aggályosnak tartjuk, hogy nincs terv arra, hogy a rendelet elfogadása után a kijelölt közterületekről kitiltott 2500-3000 hajléktalan emberrel mi a tervük, különösen azért, mert az elfogadott rendelet egy másik paragrafusa, a külterületeken való bódéépítést kívánja szabályozni, azaz megtiltani.
Tudomásunk szerint sem a jelenleg 110%-os kihasználtsággal működő ellátórendszer, sem a 138%-os (2011) túltöltöttséggel működő büntetés végrehajtás nem áll készen arra, hogy befogadja a hajléktalanokat. Jelen levelünkben nem térnénk ki a hajléktalanság kriminalizációja miatt várható élettani és társadalmi hatásokra, és a tömegszállásokon végzett szociális munka sikertelenségének okaira.

Tájékoztatjuk, tehát a Főpolgármesteri Hivatal Építési Hatósági Főosztályát, hogy szakmai-etikai értékeinket megtartva, nem támogatjuk semmilyen formában a rendelet-tervezetet, és kérjük Önöket, hogy hajléktalanság megoldására és enyhítésre irányuló szakmai ügyekben kérjék ki a véleményünket, ne pedig hajléktalanmentes területek kijelölésében, és a rendelet szentesítésében.

Tisztelettel:
Menedékház Alapítvány
Nagy Zoltán


2013.10.22-én a következő tárgyú levéllel keresett meg minket a Hivatal.

Tárgy: Rendelet véleményezése - közterületek kijelölése, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül

Tisztelt Címzettek!
“Az Alaptörvény negyedik módosításával összefüggésben módosításra került………..
…Kérem, hogy a rendelet-tervezetet áttekinteni, és véleményéről  legkésőbb 2013. október 30. napjáig tájékoztatni szíveskedjen. A Fővárosi Közgyűlés hivatkozott törvényi felhatalmazás alapján  a kerületi önkormányzatok és egyes civil szervezetek véleményének kikérésével előreláthatóan a soron következő, 2013. novemberi ülésén alkotja meg a rendeletet….”
1. melléklet ……./2013. (………) Főv. Kgy. rendelethez
Budapest főváros közigazgatási területén lévő közterületek kijelölt részei:
1.        a világörökségről szóló törvény szerinti világörökségi területnek minősülő közterületek teljes területe;
2.        a közösségi közlekedési eszköz igénybevételének céljából létesített vagy erre kijelölt tömegközlekedési megálló, állomás, légi- és hajókikötő, reptéri és hajóállomás, valamint a megállóhelyeknél létesített utasváróhely, továbbá az azok jogszabály szerint meghatározott területi határától számított 50 méteres távolságon belüli terület;
3.        aluljárók közül az alábbiak:
Ajtósi Dürer sor, Astoria, Blaha Lujza tér tér, Bocskai út – Fehérvári út, Boráros tér, Deák Ferenc tér, Déli pályaudvar, Ecseri út, Ferenc körút – Üllői út, Ferenciek tere, Flórián tér, Goldmann György tér, Határ út, Kálvin tér, Keleti pályudvar, Lehel út – Róbert Károly körút, Margit híd (budai hídfő), Móricz Zsigmond körtér, Nagyvárad tér, Népliget, Nyugati tér, Örs vezér tere, Pöttyös utca, Szentlélek tér, Váci út – Csanádi utca, Váci út – Dózsa György út, Váci út – Ipoly utca, Váci út – Róbert Károly körút, Váci út – Victor Hugo utca,
továbbá az ezek bejáratától számított 50 méteres távolságon belüli terület;
4.        a játszóterek, valamint az azok külső határvonalától számított 200 méteres távolságon belüli terület;
5.        a köztemetők teljes területe, valamint az ezek külső határvonalától számított 50 méteres távolságon belüli terület;
6.         a gyermekjóléti, gyermekvédelmi, köznevelési, felsőoktatási intézmény elhelyezését szolgáló ingatlan külső határvonalától számított 200 méteres távolságon belüli terület;
7.        a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjairól és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló fővárosi közgyűlési rendelet szerinti védett és kiemelten védett területek a Népliget kivételével;
8.        a hidak, felüljárók, és az ezek megközelítésére szolgáló lépcsők;
9.        a Fővárosi Önkormányzat kezelésében lévő főútvonalak, közutak és közterületek kijelöléséről szóló kormányrendelet szerinti fővárosi kezelésű főútvonalak és az ezek külső széleitől mért 50 méteres távolságon belüli terület;
10.    valamennyi burkolt járda;
11.    a ….. kerületi önkormányzat tulajdonában álló közterület tekintetében a ……………;
12.    a ….. kerületi önkormányzat tulajdonában álló közterület tekintetében a ……………;

1 megjegyzés:

  1. Nem régen hallottam, majd lettem figyelmes Orbán Viktor egy kijelentésére. Utánanéztem az interneten és meg is találtam:
    A cikk 2013.10.11.–én jelent meg a köv. fejléccel:
    „A munka és az imádság együttes megtagadását nevezte meg Európa meggyengülésének okaként Orbán Viktor miniszterelnök a Demokratikus Centrumpártok Internacionáléja (CDI) - ma is használt korábbi nevén Kereszténydemokrata Internacionálé - pénteki budapesti konferenciáján.”
    / http://www.vg.hu/kozelet/politika/orban-a-munka-es-az-imadsag-megtagadasa-europa-gyengesegenek-oka-413664/
    Éhgyomorra nagyon szimpatikus, hogy ilyet ki mer mondani egy állami vezető. Keresztény szemmel csak felnézni lehet egy ilyen vezetőre.
    Zoli, ahogy olvastam a blogod, láttam, hogy a hajléktalanság további nyomorgattatásáról van szó. Itt most megállék(. Node nem Petőfivel a Tiszánál, hanem) a fentieket továbbgöngyölítve, gondolatban. Van egy combos miniszterelnökünk, aki jó keresztény módjára parittyaköveket dobál, mögötte pedig bebörtönzi a hajléktalanokat? Két ellentétes pólusú dolgot nem tudok egybeszerkeszteni. Nem is az én feladatom.
    A minap Ezékiel (22:29-30) könyvéből olvastam a következő sorokat:
    29Az ország népe szívtelenül zsarol, és lelketlenül rabol, a nyomorultat és a szegényt elnyomják, a jövevényt pedig törvénytelenül zsarolják. 30Kerestem köztük valakit, aki építené a falat, és odaállana a résre színem elé az országért, hogy ne pusztítsam el, de nem találtam.
    A jövevények törvénytelen zsarolása megütötte a fülemet. Ezt érzem ugyanis, amikor arról beszélünk, hogy valakit azért börtönöznénk be, mert nincs hol laknia.
    Remélem, keményen megy a munka és összekulcsolva maradnak a kezek, nehogy jöjjön egy új „babiloni fogság”.

    Barátod és kollégád, Mózes.

    VálaszTörlés