2013. október 10., csütörtök

Külföldről, hazatekintés

Miközben Norvégiában a 137 csillagos börtönök működését tanulmányozom, eközben Magyarországon az amúgy is túlzsúfolt börtönöket tovább terhelik, ártatlan hajléktalan emberekkel. Ezért a magam és a Menedékház Alapítvány nevében az alábbiakat blogolom, ha már van blogom és végeztem egy kis Magyarországi börtönügyi kitekintést is.
A Menedékház Alapítvány ezúton nyíltan kifejezi az aggodalmát a múlt héten elfogadott szabálysértési törvény (2013. évi CXLIX. Törvény a szabálysértésekről, a ...) miatt. Mivel a törvény lehetővé teszi a hajléktalanok kriminalizációját, hajléktalanságuk miatt. Elzárással büntethető a közterületen való életvitelszerű tartózkodás. Ennek törvénynek a szabálysértésre vonatkozó szakaszát alkotmányellenesnek nyilvánította már az Alkotmánybíróság 2012-ben, és felhívta a kormány figyelmét arra, hogy hajléktalanság szociális probléma, nem rendészeti eszközökkel kell megoldani. Ennek ellenére a közelmúltban módosított alaptörvény miatt, lehetősége nyílik az önkormányzatoknak arra, hogy hajléktalan mentes övezeteket jelöljenek ki. A hajléktalan mentes övezetekben pedig pénzbírságot szabjon ki a hajléktalanokra, majd bebörtönözze.
Nagyon jól tudjuk tapasztalatból, hogy ezek a törvények nem a Rózsadombról származó fiatalok, ittas közterületen való viselkedésmódját szándékozni szabályozni, hanem a hajléktalanság stigmáival rendelkező nincsteleneket. Ez a törvény nem egy viselkedésformát akar szabályozni, hanem eltüntetni a szem elől a hajléktalanságot, bebörtönzéssel.

„133/C. Életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése
179/A. § (1) Aki a) a világörökségről szóló törvény szerinti világörökségi területnek minősülő közterületen vagy a helyi önkormányzat (2) bekezdés szerinti rendeletében meghatározott közterületen (a  továbbiakban: kijelölt terület) életvitelszerűen tartózkodik, és
b) a kijelölt területet a rendőrség, a 39.  § (2) bekezdés a), e) és f )  pontjában meghatározott személy, illetve – ha a 39. § (3) bekezdésében meghatározott feltételnek megfelel – a 39. § (2) bekezdés g)–i) pontjában meghatározott személy felkérése ellenére nem hagyja el, szabálysértést követ el.

2) A helyi önkormányzat, a főváros tekintetében a fővárosi önkormányzat, rendeletében kijelölheti a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében a közterület meghatározott azon részeit, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül.
(4) Az  (1)  bekezdés alkalmazásában életvitelszerű tartózkodásnak tekinthető minden olyan magatartás, amely alapján megállapítható, hogy a kijelölt területen való életvitelszerű tartózkodás a lakó- és tartózkodási hely, valamint egyéb szállásra való visszatérés szándéka nélkül, a  kijelölt területen való huzamos tartózkodás érdekében valósul meg, és a  kijelölt területen való tartózkodás körülményeiből, vagy a  magatartásból arra lehet következtetni, hogy a jellemzően lakóhelyül szolgáló kijelölt területen végzett tevékenységet – így különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés, állattartásaz elkövető a kijelölt területen rövid időnként visszatérően és rendszeresen végzi.
...
(7) Ha az  eljárás alá vont személyt az  (1)  bekezdésben meghatározott szabálysértés elkövetésének időpontját megelőző hat hónapon belül már két ízben jogerősen felelősségre vonták az  (1)  bekezdésben meghatározott szabálysértés elkövetése miatt, az  ismételten elkövetett (1)  bekezdés szerinti szabálysértés miatt elzárás büntetés szabható ki.
(8) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés elkövetésén tetten ért személlyel szemben helyszíni bírság kiszabásának nincs helye.”
Forrás: 2013. évi CXLIX. Törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénynek és a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvénynek az Alaptörvény negyedik módosításával összefüggő módosításáról

 A Magyarországi börtönök helyzetéről röviden, 2011.
"A fogvatartottak összlétszámát és a rendelékezésre álló férőhelyek számát tartalmazó grafikon alapján megállapíthatjuk, hogy az európai országok döntő többségében a túlzsúfoltság ma még nem okoz jelentős problémát, de kivételt képez ez alól például az Egyesült Királyság és hazánk is."
„A szabálysértési elzárással sújtott személyek elhelyezésére való felkészülés jegyében nyitottuk meg újból tavaly az Állampusztai Országos Bv. Intézet solti objektuma két ideiglenesen bezárt körletét. (A két körlet bezárására 2009-ben takarékossági okokból került sor.)”
„A bebörtönzési rátát tekintve a középmezőnyben helyezkedünk el. Ami börtönügyi szempontból igazán problematikus, az a telítettségi szint, ezen a téren csak Olaszország van rosszabb helyzetben nálunk.”
“Fontos megjegyeznem, mindig figyelembe kell venni, hogy a magyar büntetés-végrehajtásnak befogadási kötelezettsége van. Tehát mi a bíróságok határozatát, ítéletét kötelesek vagyunk végrehajtani, függetlenül attól, hogy éppen a telítettségi ráta hogyan alakul, tehát ezt a számot befolyásolni nem tudjuk.”
“Az átlagtelítettség terén a 2002-es év volt a csúcsidőszak, 159%-kal. A PPP programban épült két büntetés-végrehajtási intézet jelentősen csökkentette a telítettségünket, amely azonban 2008 óta újból folyamatosan emelkedik, a mai adat szerint már 138%-on vagyunk.”

“A fogvatartotti létszám tekintetében az idei évet 16 328 fővel kezdtük, és 2011. március 7-én 17 067 fő volt a létszám. Folyamatosan, nagyságrendekkel növekszik a büntetés-végrehajtási intézetben lévő bűnelkövetők száma, ez a növekedés 10 naponként is megfigyelhető. Ha ez az emelkedés így marad, akkor a hazai börtönpopuláció a 18 500 főt is meg fogja haladni az év végére.”
Forrás: Csóti András, A büntetőjog változásainak hatása a büntetés-végrehajtási szervezetre

A túltöltöttség 138%-os volt , ez azt jelenti, hogy 10 ágyra, 14 fő jutott. Milyen lesz majd, amikor bebörtönzik a hajléktalanokat? Hány új börtönt kell majd építeni? Az is lehet, hogy már épül. Hány plusz adófizetői forintba fog ez kerülni, hiszen drága a büntetés-végrehajtás üzemeltetése. Hány új börtönőrt kell majd állományba felvenni? De majd mondhatja az aktuális kormány (mindegy melyik), hogy ezzel is új munkahelyeket hozott létre.
"Lendületben az ország"

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése