Miközben Norvégiában a 137 csillagos börtönök működését tanulmányozom, eközben
Magyarországon az amúgy is túlzsúfolt börtönöket tovább terhelik, ártatlan
hajléktalan emberekkel. Ezért a magam és a Menedékház Alapítvány nevében az
alábbiakat blogolom, ha már van blogom és végeztem egy kis Magyarországi börtönügyi kitekintést is.
A
Menedékház Alapítvány ezúton nyíltan kifejezi az aggodalmát a múlt héten
elfogadott szabálysértési törvény (2013.
évi CXLIX. Törvény a szabálysértésekről, a ...) miatt. Mivel a törvény
lehetővé teszi a hajléktalanok kriminalizációját, hajléktalanságuk miatt. Elzárással
büntethető a közterületen való életvitelszerű tartózkodás. Ennek törvénynek a
szabálysértésre vonatkozó szakaszát alkotmányellenesnek nyilvánította már az
Alkotmánybíróság 2012-ben, és felhívta a kormány figyelmét arra, hogy hajléktalanság
szociális probléma, nem rendészeti eszközökkel kell megoldani. Ennek ellenére a
közelmúltban módosított alaptörvény miatt, lehetősége nyílik az
önkormányzatoknak arra, hogy hajléktalan mentes övezeteket jelöljenek ki. A
hajléktalan mentes övezetekben pedig pénzbírságot szabjon ki a hajléktalanokra,
majd bebörtönözze.
Nagyon
jól tudjuk tapasztalatból, hogy ezek a törvények nem a Rózsadombról származó
fiatalok, ittas közterületen való viselkedésmódját szándékozni szabályozni, hanem
a hajléktalanság stigmáival rendelkező nincsteleneket. Ez a törvény nem egy
viselkedésformát akar szabályozni, hanem eltüntetni a szem elől a
hajléktalanságot, bebörtönzéssel.
„133/C. Életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése
179/A. § (1) Aki a) a világörökségről szóló
törvény szerinti világörökségi
területnek minősülő közterületen vagy
a helyi önkormányzat (2) bekezdés
szerinti rendeletében meghatározott
közterületen (a továbbiakban:
kijelölt terület) életvitelszerűen tartózkodik, és
b) a kijelölt területet a rendőrség, a
39. § (2) bekezdés a), e) és f ) pontjában meghatározott személy, illetve – ha
a 39. § (3) bekezdésében meghatározott feltételnek megfelel – a 39. § (2)
bekezdés g)–i) pontjában meghatározott személy felkérése ellenére nem hagyja el, szabálysértést követ el.
2) A helyi
önkormányzat, a főváros tekintetében a fővárosi
önkormányzat, rendeletében kijelölheti a közrend, a közbiztonság, a
közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében a közterület meghatározott azon részeit, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás
jogellenesnek minősül.
…
(4) Az
(1) bekezdés alkalmazásában életvitelszerű tartózkodásnak tekinthető
minden olyan magatartás, amely alapján megállapítható, hogy a kijelölt
területen való életvitelszerű tartózkodás a
lakó- és tartózkodási hely, valamint egyéb szállásra való visszatérés szándéka
nélkül, a kijelölt területen való huzamos tartózkodás érdekében valósul
meg, és a kijelölt területen való
tartózkodás körülményeiből, vagy a
magatartásból arra lehet következtetni, hogy a jellemzően lakóhelyül
szolgáló kijelölt területen végzett tevékenységet – így különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés,
állattartás – az elkövető a kijelölt
területen rövid időnként visszatérően és rendszeresen végzi.
...
(7) Ha az
eljárás alá vont személyt az
(1) bekezdésben meghatározott
szabálysértés elkövetésének időpontját megelőző hat hónapon belül már két ízben jogerősen felelősségre vonták
az (1)
bekezdésben meghatározott szabálysértés elkövetése miatt, az ismételten elkövetett (1) bekezdés szerinti szabálysértés miatt elzárás büntetés szabható ki.
…
(8) Az (1) bekezdésben meghatározott
szabálysértés elkövetésén tetten ért személlyel szemben helyszíni bírság kiszabásának nincs helye.”
Forrás: 2013. évi CXLIX. Törvény a
szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési
nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénynek és a kereskedelemről
szóló 2005. évi CLXIV. törvénynek az Alaptörvény negyedik módosításával
összefüggő módosításáról
A Magyarországi börtönök helyzetéről
röviden, 2011.
"A fogvatartottak összlétszámát és a rendelékezésre álló férőhelyek
számát tartalmazó grafikon alapján megállapíthatjuk, hogy az európai országok
döntő többségében a túlzsúfoltság ma még nem okoz jelentős problémát, de
kivételt képez ez alól például az Egyesült Királyság és hazánk is."
„A szabálysértési elzárással sújtott
személyek elhelyezésére való felkészülés jegyében nyitottuk meg újból tavaly az
Állampusztai Országos Bv. Intézet solti objektuma két ideiglenesen bezárt
körletét. (A két körlet bezárására 2009-ben takarékossági okokból került sor.)”
„A bebörtönzési rátát tekintve a középmezőnyben
helyezkedünk el. Ami börtönügyi szempontból igazán problematikus, az a
telítettségi szint, ezen a téren csak Olaszország van rosszabb helyzetben
nálunk.”
“Fontos megjegyeznem, mindig figyelembe kell venni, hogy a magyar büntetés-végrehajtásnak befogadási kötelezettsége van. Tehát mi a bíróságok határozatát, ítéletét kötelesek vagyunk végrehajtani, függetlenül attól, hogy éppen a telítettségi ráta hogyan alakul, tehát ezt a számot befolyásolni nem tudjuk.”
“Az átlagtelítettség terén a 2002-es év
volt a csúcsidőszak, 159%-kal. A PPP programban épült két büntetés-végrehajtási
intézet jelentősen csökkentette a telítettségünket, amely azonban 2008 óta
újból folyamatosan emelkedik, a mai adat szerint már 138%-on vagyunk.”
“A fogvatartotti létszám tekintetében az
idei évet 16 328 fővel kezdtük, és 2011. március 7-én 17 067 fő volt a létszám.
Folyamatosan, nagyságrendekkel növekszik a büntetés-végrehajtási intézetben lévő
bűnelkövetők száma, ez a növekedés 10 naponként is megfigyelhető. Ha ez az
emelkedés így marad, akkor a hazai börtönpopuláció a 18 500 főt is meg fogja
haladni az év végére.”
Forrás: Csóti András, A büntetőjog változásainak hatása a
büntetés-végrehajtási szervezetre
A túltöltöttség 138%-os volt , ez azt jelenti, hogy 10 ágyra, 14 fő
jutott. Milyen lesz majd, amikor bebörtönzik a hajléktalanokat? Hány új börtönt
kell majd építeni? Az is lehet, hogy már épül. Hány plusz adófizetői forintba
fog ez kerülni, hiszen drága a büntetés-végrehajtás üzemeltetése. Hány új
börtönőrt kell majd állományba felvenni? De majd mondhatja az aktuális kormány
(mindegy melyik), hogy ezzel is új munkahelyeket hozott létre.
"Lendületben az ország"
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése