2013. október 7., hétfő

Börtönből ki……

Nyitva maradt a mai nap címe, mert akár úgy is folytathatnám,….majd börtönbe be. Ugyanis ma egy ötven kilométerre lévő magas biztonsági szintű börtönből szabadult egy 24 éves srác, aki az új lakója lesz a FRI-nek. A srác Playboy volt itt Drammenben, majd kereskedett egy kis kemény droggal, szerzett sok pénzt, dorbézolt, és lekapcsolta a rendőrség. Egy évet töltött a rácsok mögött.
Az FRI-s kollégák tapasztalatai a fiatalokkal elég rossz. Sokkal kisebb eséllyel tudnak változtatni az életükön, mert nem tudják azt megérteni, hogy a régi kapcsolati rendszerüket teljesen fel kell számolniuk. Nem fogják fel azt, hogy ha vízbe merülünk, akkor vizesek leszünk. Van még néhány frappáns hasonlat a tarsolyombanJ Szóval nem túl optimisták Henrikkel kapcsolatban, de egy próbát megér, azt mondják.
A börtönökre visszatérve érdekes dolgokat tudtam meg. Magas színvonalú az ellátás, mint írtam már a börtönlakók „csak” szabadságukat veszítik el. Egy ágyas szobákban élnek még a szigorítottban is. A börtön évek utolsó hónapjait az úgy nevezett nyitott börtönökben töltik, ahol egy gazdasághoz hasonló farmon dolgoznak.
Abban a börtönben, ahol ma voltam az egyágyas szobákban van WC, zuhanyzó, konyha és persze plazma tv, ami elengedhetetlen, mint minden rendes norvég háztartásban. A börtön őrök nem viselnek fegyvert, ha valami gond van, minden ajtó és ablak bezáródik és külső fegyveres erők lepik el a börtönt.
A büntetés végrehajtás filozófiáját úgy tudnám valahogy röviden megfogalmazni, hogy elég büntetésnek tartják a szabadság elvesztését. Fontos számukra, hogy megmaradjon a fogvatartottak emberi méltósága. Jó körülményeket kell biztosítani, annak érdekében, hogy ne még jobban megzakkant embereket bocsássanak szabadon, hanem talán el tudnak emberséggel indítani valamilyen változást bűnözőkben, ami segítségével, lehet, hogy jobb útra akarnak majd térni, és hasznos tagjai lesznek a társadalomnak, fizetnek adót, és nem kerülnek vissza az igencsak költséges büntetés-végrehajtásba. A nagyobb részben nem kerülnek vissza. Nagyon jó statisztikával rendelkezik Norvégi a többi országhoz képest.

madártávlat

parkoló bejárat

börtön bejárat
börtön bejárat


Tehát működhet a rendszer, de ne legyünk ennyire liberálisak. Lehet erről egyébként vitatkozni, hogy miért kell rablóknak, gyilkosok és erőszaktevőknek jó körülményeket biztosítani….., dögöljenek meg. És talán így is van, mert van bennünk egy nagy adag gyűlölet, ami vagy valós alapokon fekszik, vagy hallott, elképzelt szituáción. Így vagyok ezzel én is, és még sokan. De ha sikerül félretennünk az indulatunkat és továbblépünk, akkor azért fel lehet fedezni némi rációt ebben. Talán nem kell minden piti bűnözőből gengsztert faragni a börtönben. Lehet, hogy éppen azok közül, akik komoly balesetek okoztak szándékosság nélkül. Talán találhatnánk valamilyen középutat, ahol az igazán „gonosz” bűnözőket bezárnánk végleg, de akiben látunk esélyt, annak megadnánk azt.
Ehhez képest mi van most. Megbüntetjük azokat, akiknek nincs hol aludniuk, mert nincstelenek. Mi megtöltjük a börtöneinket hajléktalan, szegény mindenüket elvesztő emberekkel. Ha nem férnek el az egyáltalán nem olcsó fenntartású börtönökben, akkor, építünk majd nekik szép újat, ami megint nem fog kevés adófizetői forintba kerülni. Ahelyett, hogy végre átgondolnánk, hogy mit is karunk, vagy hogyan kellene végre egy jóléti országot építeni.

„Jó lenne, ha megértené a mostani, s a mindenkori hatalom: hathatós közreműködésük híján mindenki bűzös, alkoholizálásba menekülő, lepusztult nyomorékká válik.”
Nagy Bandó András (avarosmindenkie.blog.hu)

Itt visszatérnék az eredeti kérdésemhez. Csak a pénz által elérhetővé vált lehetőségek miatt van ekkora különbség Magyarország és Norvégia között, vagy fejekben is lennie kell valamilyen differenciának? Szerintem a válasz egyértelmű: is-is.
Így néhány nap után a kérdésfeltevésem elég triviálisnak tűnik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése