Nyitva
maradt a mai nap címe, mert akár úgy is folytathatnám,….majd börtönbe be.
Ugyanis ma egy ötven kilométerre lévő magas biztonsági szintű börtönből
szabadult egy 24 éves srác, aki az új lakója lesz a FRI-nek. A srác Playboy
volt itt Drammenben, majd kereskedett egy kis kemény droggal, szerzett sok pénzt,
dorbézolt, és lekapcsolta a rendőrség. Egy évet töltött a rácsok mögött.
Az FRI-s
kollégák tapasztalatai a fiatalokkal elég rossz. Sokkal kisebb eséllyel tudnak
változtatni az életükön, mert nem tudják azt megérteni, hogy a régi kapcsolati
rendszerüket teljesen fel kell számolniuk. Nem fogják fel azt, hogy ha vízbe merülünk,
akkor vizesek leszünk. Van még néhány frappáns hasonlat a tarsolyombanJ Szóval nem túl optimisták
Henrikkel kapcsolatban, de egy próbát megér, azt mondják.
A
börtönökre visszatérve érdekes dolgokat tudtam meg. Magas színvonalú az
ellátás, mint írtam már a börtönlakók „csak” szabadságukat veszítik el. Egy
ágyas szobákban élnek még a szigorítottban is. A börtön évek utolsó hónapjait
az úgy nevezett nyitott börtönökben töltik, ahol egy gazdasághoz hasonló farmon
dolgoznak.
Abban a
börtönben, ahol ma voltam az egyágyas szobákban van WC, zuhanyzó, konyha és
persze plazma tv, ami elengedhetetlen, mint minden rendes norvég háztartásban.
A börtön őrök nem viselnek fegyvert, ha valami gond van, minden ajtó és ablak
bezáródik és külső fegyveres erők lepik el a börtönt.
A büntetés végrehajtás
filozófiáját úgy tudnám valahogy röviden megfogalmazni, hogy elég büntetésnek
tartják a szabadság elvesztését. Fontos számukra, hogy megmaradjon a fogvatartottak
emberi méltósága. Jó körülményeket kell biztosítani, annak érdekében, hogy ne
még jobban megzakkant embereket bocsássanak szabadon, hanem talán el tudnak emberséggel
indítani valamilyen változást bűnözőkben, ami segítségével, lehet, hogy jobb
útra akarnak majd térni, és hasznos tagjai lesznek a társadalomnak, fizetnek
adót, és nem kerülnek vissza az igencsak költséges büntetés-végrehajtásba. A
nagyobb részben nem kerülnek vissza. Nagyon jó statisztikával rendelkezik
Norvégi a többi országhoz képest.
![]() |
| madártávlat |
![]() |
| parkoló bejárat |
![]() |
| börtön bejárat |
![]() |
| börtön bejárat |


Tehát
működhet a rendszer, de ne legyünk ennyire liberálisak. Lehet erről egyébként
vitatkozni, hogy miért kell rablóknak, gyilkosok és erőszaktevőknek jó körülményeket
biztosítani….., dögöljenek meg. És talán így is van, mert van bennünk egy nagy
adag gyűlölet, ami vagy valós alapokon fekszik, vagy hallott, elképzelt
szituáción. Így vagyok ezzel én is, és még sokan. De ha sikerül félretennünk az
indulatunkat és továbblépünk, akkor azért fel lehet fedezni némi rációt ebben.
Talán nem kell minden piti bűnözőből gengsztert faragni a börtönben. Lehet,
hogy éppen azok közül, akik komoly balesetek okoztak szándékosság nélkül. Talán
találhatnánk valamilyen középutat, ahol az igazán „gonosz” bűnözőket bezárnánk
végleg, de akiben látunk esélyt, annak megadnánk azt.
Ehhez
képest mi van most. Megbüntetjük azokat, akiknek nincs hol aludniuk, mert
nincstelenek. Mi megtöltjük a börtöneinket hajléktalan, szegény mindenüket
elvesztő emberekkel. Ha nem férnek el az egyáltalán nem olcsó fenntartású
börtönökben, akkor, építünk majd nekik szép újat, ami megint nem fog kevés
adófizetői forintba kerülni. Ahelyett, hogy végre átgondolnánk, hogy mit is
karunk, vagy hogyan kellene végre egy jóléti országot építeni.
„Jó lenne, ha megértené a mostani, s a mindenkori hatalom:
hathatós közreműködésük híján mindenki bűzös, alkoholizálásba menekülő,
lepusztult nyomorékká válik.”
Nagy Bandó
András (avarosmindenkie.blog.hu)
Itt visszatérnék az eredeti kérdésemhez. Csak a pénz által
elérhetővé vált lehetőségek miatt van ekkora különbség Magyarország és Norvégia
között, vagy fejekben is lennie kell valamilyen differenciának? Szerintem a
válasz egyértelmű: is-is.
Így néhány nap után a kérdésfeltevésem elég triviálisnak tűnik.




Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése