A legjobb lakhatási körülmények, és legmagasabb életszínvonal
jelenleg Norvégiában van. Nézzük meg az elmúlt 15 év hajléktalansággal
kapcsolatos intézkedéseit. Az elmúlt 15 évben négy alkalommal végeztek kutatásokat
a hajléktalanságról (1997, 2004, 2006, 2012). 1999-ben egyensúlyba hozták a
bevételeket és kiadásokat, a jobb életkörülmények elérése érdekében. 2001-2004
között kidolgoztak egy hajléktalanügyi stratégiát. Újragondolták a
lakáspolitikájukat 2004-ben. 2005-2007 között egy a hajléktanság megelőzősére
és felszámolására irányuló stratégiát dolgoztak ki, ami az Út az állandó otthonba
névre hallgatott. A stratégiai munka 2008-2013 között folytatódott, és 2014-re
egy új hajléktalan terv készül. Nagyon úgy tűnik, hogy az elmúlt tizenöt év
kemény munkával telt el, és ennek ellenére sem mondhatják, hogy nincs nálunk
hajléktalan, mert van, ha kevés is. Oslóban, a 600,000 fős fővárosban 25 utcán élő
hajléktalanról tudnak, akik télen sohasem töltik kint az éjszakát. Norvégiában
az utóbbi néhány évben a következőképpen alakult a hajléktalanok száma:
1996:
6,200
2003:
5,200
2005:
5.500
2008
6.000
2012
6.200
Norvégia lélekszáma 1996-ban 4 millió fő volt, 2012-ben pedig 5,5 millió, tehát arányaiban sokkal jobb lett a helyzet.
Norvégia lélekszáma 1996-ban 4 millió fő volt, 2012-ben pedig 5,5 millió, tehát arányaiban sokkal jobb lett a helyzet.
A
hajléktalanságot három problémára vezetik vissza. Az első az erőforrás hiány, a
második a szerkezeti problémák (lakáspolitika, lakáshiány) és a harmadik az
egyéni okok, amit átmeneti állapotnak tekintenek. Az első két okot az államnak
és az önkormányzatoknak (amiből 428 van) kell megoldania. A munka nagy része az
önkormányzatokra hárul, és ott is fejeződik be. Az állam feladata, hogy
támogassa az önkormányzatokat és működjön együtt, emellett ösztönözze őket a
szolgáltatások fejlesztésére és tapasztalatok cseréjére. A harmadik problémát,
azaz a hajléktalanok személyes problémáit sokkal nehezebb megoldani, mint a
hajléktalanságot. A hajléktalanok legfőbb problémáinak a következőket tekintik:
viselkedés, bűnözés, pszichiátriai problémák, drogfüggőség, iskolázatlanság és
munkanélküliség. Fogalakozniuk kell a szabadidő hasznos eltöltésére irányuló
tevékenységek szervezésével és társas kapcsolatok erősítésével. A probléma
komplexitása teljes körű megközelítést igényel, egyéni gondolkodásmóddal, és
hozzáállással.
A
következő szervezeteknek kell együtt működni a siker érdekében: szociális
szolgáltatások, lakhatási szolgáltatások, egészségügy, oktatás és szakképzés,
büntetés végrehajtás, kilakoltatási hatóságok, gyermekvédelem, integrációs
szolgáltatások és civil szervezetek. Ezeknek feltétlenül együtt kell működniük,
mert a hajléktalanok 46% a négy norvég nagyvárosban él, az önkormányzatok
(járás) területén 54 %. A hajléktalanná válás hatóságokat érintő kritikus
helyzetei büntetés végrehajtás elhagyása ( a hajléktalanok 8%- a emiatt lesz
hajléktalan), más intézmény ( korház, nevelőintézet, stb.) elhagyása 12 %,
kilakoltatás pedig 25 %.
Meg kell
határozni, hogy kinek mi a szerepe és ki kell hangsúlyozni, hogy minden
résztvevő szaktudására szükség van a probléma megoldásához. Állandó
együttműködésre van szükség konferenciák, találkozók és megbeszélések keretein
belül, ahol tapasztalatot cserélnek, letisztázzák a kompetenciákat és
fejlesztik a programot.
Lakáskörülményekkel kapcsolatos statisztika 2003-2004-ből. Az emberek 80%-a
saját tulajdonú lakással rendelkezik és kb. 4 % szociális és bérlakás. Az
emberek 6 % él túlzsúfolt körülmények között, itt fontos megemlíteni azt, hogy
54 nm2/ fő alatt túlzsúfoltnak számit egy lakás J Tudomásuk szerint nem él felnőtt
ember fürdőszoba nélkül. Azt még feltétlenül megemlítik, hogy „csak” 7%
akadálymentesített a lakásoknak, hogy mondjanak valami rosszat is.
Nem volt
ez így mindig Norvégiában, mondják a szakemberek, hogy vigasztaljanak a
Magyarországi helyzet miatt. Azt mondják, hogy kb. 30-40 éve tartott ott
Norvégia ahol ma Magyarország tart. Ez érthető is, le vagyunk maradva, tudjuk.
De én azt nem tudom, hogy vajon jó úton indultunk-e el, ahhoz, hogy valamikor
is behozzuk a lemaradásunkat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése